8 Temmuz 2009 Çarşamba

ikisi bir arada – 2

Söz konusu Roger Federer olunca rekorlara da alışmak gerekiyor. Üstelik ikisi bir arada rekorlara…

Roland Garros’da şampiyon olarak hem tarihteki Grand Slam yapan 6. raket olma başarısını gösteren, hem de Pet Sampras’ın 14 Grand Slam rekoruna ortak olan Federer, 5 Temmuz 2009 günü kariyerindeki büyük başarılara yenilerini ekledi. Wimbledon final maçında Andy Roddick’i 3-2 yenerken hem Grand Slam şampiyonluğunu 15'e çıkarıp zirvede tek başına yer aldı, hem de 2008 yılında ezeli rakibi Nadal’a kaptırdığı dünya bir numarası koltuğunu geri aldı. Sportif başarısı yanında mütevazi ve saygılı kişiliği ile takdir toplayan ve hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Federer, böylece en önemli tenis oyuncuları sıralamasında da ilk sırada yer almayı fazlasıyla hak etmiş oldu. Mükemmel tekniği, oyundaki çeşitliliği ve Allah vergisi yeteneğiyle komple bir sporcu olan Federer, her korttaki başarısıyla diğer efsane tenisçilerden farklı bir yer edindi kendine.

2008 yılındaki düşüşün ardından, bu yıl tekrar eski günlerindeki üst düzey formunu yakalayarak hakkındaki tenis kariyerinin bitmekte olduğu söylentilerini haksız çıkaran Federer, henüz 28 yaşında olması sebebiyle ucu açık bir başarı takvimi vaad ediyor. Birçoğuna göre ulaşılmaz gibi görünen 14 Grand Slam şampiyonluğunu 20’li rakamlara taşıyabilecek durumda. En az 4-5 yıl daha tenis oynaması durumunda bu ihtimal çok olası. Bunu başarmak için gerekli fizik gücüne, tekniğe ve mental yeterliliğe fazlasıyla sahip.

Bundan sonra bu rekorlara ulaşabilecek veya geçebilecek başka bir tenisçi olur mu bilmiyorum ama Federer daha şimdiden bu ihtimali çok zorlaştırmış durumda

Hiç yorum yok: