15 Eylül 2009 Salı

ve del potro şampiyon...

2009 amerika açık tenis turnuvası dün oynanan tek erkekler finali ile sona erdi. final maçında gülen taraf, roger federer'i 5 set sonunda yenmeyi başaran juan martin del potro oldu.
36 76 46 76 62.

maça iyi başlayan ve ilk seti alan taraf federer'di. ikinci sete de servis kırma avantajıyla başlayan federer için işler yolunda gidiyordu. aslında federer kötü servis atıyordu ama del potro'nun oyuna bir türlü konsantre olamamasından dolayı bu durum dezavantaj olmadı federer için. ne zaman ki del potro kendi seviyesinde oynamaya başladı, işte o zaman federer için sıkıntı başladı.
servis kırma avantajı olduğu halde seti bitiremeyen federer, iş tiebreak'e uzayınca seti kaybetti. 3.set yine servis kırma avantajıyla federer'e gitti. 4 sette ilk önce servis kıran del potro olurken federer'de ona cevap verince iş yine tiebreak'e gitti. ve sonra federer için bir tiebreak hezimeti daha.

2.sette servis kırdırmasaydı 3 sette rahatlıkla kazanabileceği bir maçın 5.sete uzaması ve 2 tiebreak kaybetmesi federer'i mental anlamda zora soktu. 5. sette bir türlü toparlanamadı ve hem seti hem de maçı kaybetti.

bu mağlubiyet avustralya açık finalinde nadal'a kaybettiği maç kadar derinden yaralamadı federer'i kuşkusuz. o maçta önünde ulaşmayı çok istediği hatta takıntı haline getirdiği iki hedef vardı : sampras'ın 14 slam rekorunu kırmak ve roland garros'u kazanarak kariyer slam'i yapmak. dünkü maç öncesinde federer her iki hedefine de ulaşmış, ununu elemiş, eleğini asmış, artık bundan sonra uzatmalarda fazladan ne olursa o kardır modundaydı.

Maçta sonuca en çok etki eden nokta, federer’in bir türlü oyuna sokamadığı ilk servisleriydi. Federer standardının çok altında bir ilk servis yüzdesiyle (%50) oynadı bu maçta. Üstüne bir de 11 çift hata yaptı ki bu da pek görülmüş şey değil federer için. Bir önce ki postta federer’in ilk servislerinin çok önemli olduğunu aksi halde işinin zor olacağını söylemiştim. Tam da öyle oldu ve servisini bir türlü düzeltemeyen federer del potroya boyun eğmek zorunda kaldı.
Bu mağlubiyetle federer’in flushing meadows’daki 40 maçlık galibiyet serisi de sona erdi. En son 2003 yılında 4.turda arjantin’li david nalbandian’a yenilen federer, 6 yıl sonra yine bir arjantinli’nin kurbanı olmuş oldu.

Juan martin del potro için de bir çift sözüm olacak. Kendisini çok sever ve yeteneğini çok takdir ederim. Hep söylediğim gibi del potro benim gözümde federer’in veliahtıdır. Dünkü şampiyonlukla bunun tohumlarını atmaya başladı zaten. Umuyorum ki başarısını geniş bir zaman dilimine yayabilir ve şampiyonluklarının devamını getirebilir. Ama bunun için önünde zorlu ve herkesin geçmeyi başaramadığı uzun bir yol var…


Hiç yorum yok: