18 Ekim 2009 Pazar

the biggest of the week:nikolay davydenkobugün oynanan shangai masters finalinde haftanın flaş ismi nikolay davydenko, rafael nadal'ı 76 63 skorla yenerek şampiyon oldu. Dün oynanan yarı final maçında da djokovic'i yenen davydenko, böylece turnuvanın 1 ve 2 numaralı seribaşlarını yenerek şampiyon olmuş oldu.

davydenko bu hafta gerçekten çok iyi oynadı. djokovic ile oynadığı maç muhtemelen turnuvanın en keyifli ve en üst düzey maçıydı. djokovic gibi bir oyuncuyu, hem de formunun zirvesindeyken yenmek çok kolay değil. djokovic, amerika açık yarı finalinde federere karşı oynadığı maçta olduğu gibi çok iyi oynamasına rağmen, çaresiz bir şekilde kaybetti dünkü maçı. djokovic'i yendikten sonra nadal'ı yenmesi çok zor olmadı davy'nin. ilk seti tiebreak'e giden maçta yine üstün bir tiebreak oyunuyla 1-0 öne geçti. ardından ikinci sette servis kırma şansı elde eden nadal'a izin vermeyip onun son umutlarını da sona erdirdikten sonra kendisi kırdı rakibinin servisini. ikinci seti de 6-3 kazanarak maçtan 2-0 galip ayrıldı ve şangay'ın şampiyonu oldu.

final maçlarında hep çok iyi oynayan davydenko, bugüne dek oynadığı finallerde 17-5 gibi bir başarı oranına sahipti. bugün kazanarak kariyerinin 18. ve yılın 4. şampiyonluğunu elde etmiş oldu. ayrıca şangay şampiyonluğu 28 yaşındaki davydenko'nun üçüncü atp 1000 masters şampiyonluğu oldu. bu yıl 5 şampiyonluğu bulunan nadal ve murray'nin ardından 4 şampiyonlukla federer'le birlikte listedeki yerini almış oldu.

bu şampiyonlukla 1000 puan kazanan davydenko, atp ranking sıralamasında 7 numarada yer alırken, en yakın rakibi fernando verdasco'ya 420 puan fark atmış oldu. böylece, son 4 yıldır olduğu gibi bu yıl da sezon sonu turnuvasında yer almayı büyük ölçüde garantiledi.

Hiç yorum yok: