1 Kasım 2009 Pazar

fed cup final

bu yıl ki Fed Cup finali, 7-8 kasım tarihlerinde italya'nın reggio calabria kentinde, amerika ve italya arasında oynanacak. bu hafta içinde serena williams'ın 2007 yılından bu yana ilk defa fed cup takımında yer alacağı açıklanmıştı. ama bugün yapılan açıklamaya göre serena fed cup takımından çekildi. serena'nın yerine vania king takıma dahil oldu.

takımlar :

bugüne kadar fed cup'da amerika'nın 17, italya'nın 1 şampiyonluğu var. amerika aynı zamanda kupayı en çok kazanan ülke. ona en yakın ülke 7 şampiyonlukla avustralya. amerika en son 2000 yılında ispanya'yı 5-0 yenerek şampiyon olmuştu. yani tam 9 yıldır bir türlü şampiyon olamıyor.

italya ise tek şampiyonluğu'nu 2006 yılında belçika'yı 3-2 yenerek elde etmişti.

amerika fed cup takım kaptanı mary joe fernandez, takımına güvendiğini ve bu yıl şampiyon olabileceklerini söylemiş. öte yandan italya takımında schiavone var. fed cup maçlarında adeta tek kişilik ordu gibi oynayan tecrübeli raket, italya'nın ilk top 10 oyuncusu pennetta'nın da desteğiyle mutlaka iyi işler yapacaktır. serena oynamaktan vazgeçmemiş olsaydı belki ama bu durumda amerika'nın işinin pek de kolay olmadığını düşünüyorum.

bu yıl finali italya kazanırsa, ikinci kez şampiyon olurken ayrıca fed cup ülkeler sıralamasında bir numaraya yükselecek. şu an bir numarada bulunan geçen yılın şampiyonu rusya, nisan ayındaki yarı finalde italya'ya 4-1 yenilmişti.

bu yıl amerika kazanırsa rusya ilk, italya da ikinci sıradaki yerini koruyacak. amerika ise üçüncü sırada yer almaya devam edecek.

iki ülke takımı daha önce 9 kez karşı karşıya gelmiş ve hepsinden galip ayrılan taraf amerika olmuştu. bu defa sonuç farklı olabilir..

2 yorum:

Russell dedi ki...

liezel huber sayesinde çiftler maçını alırlar.. vania king, çiftlerde fena sayılmaz, o da huber'in partneri olur, teklerde oynamaz.. oudin de errani ile oynarsa galibiyet çıkarabilir..

3-2 italya diyorum..

aliye dedi ki...

benim de tahminim aynı yönde..
ilk iki tekler maçını schiavone ve pennetta oynar ve alır. çiftler maçı amerika'nın olur. dördüncü maçı schiavone oynar ve italya şampiyonluğu garantiler. son maçı da artık kim oynasa farketmez..
3-2 veya 4-1 italya olur.
serena'nın çekilme sebebini bilmiyorum ama geçerli bir sebebi yoksa yaptığı kabul edilemez. biz mi çok "vatan millet sakarya"cıyız bilmiyorum. hani olmaz da, bir gün ülke takımı finale çıkmış olsa ve en iyi oyuncumuz takıma katılmasa, psikolojik linç girişimiyle karşı karşıya kalır bizde. bakalım amerikalıların tepkisi nasıl olacak?