27 Ekim 2009 Salı

inenler & çıkanlar

bugün biraz istatistik yapalım istiyorum. şöyle ki;

atp ve wta ranking listesinde bu hafta neler değişmiş diye bakıldığında, şu an erkekler ve kadınlar tenisinin içinde bulunduğu durum net bir şekilde ortaya çıkıyor. erkeklerde ilk 20 içinde sadece 1 yer değişikliği olmuş, o da 20 numarada. kadınlarda ise ilk 20 içinde sadece 5 oyuncu yerini korumuş, kalan 15 numara için yer değişiklikleri söz konusu.

erkeklerde bir numara federer 10.305, 20 numara hewitt 1.600 puanda ve iki basamak arasına düşen ortalama puan 458.
kadınlarda 1 numara safina 7.731, 20 numara razzano 2.300 puanda ve iki basamak arasına düşen ortalama puan 285.
görüldüğü gibi kadınlarda puanlar birbirine çok daha yakın. bunun sonucu olarak da her hafta yer değiştirmeler daha olağan hale geliyor. erkekler son derece kararlı, herkes yerini ve puan farkını az çok koruyor.yer değiştirmelerin ayrıntısına bakalım biraz da..
erkeklerde ilk 20'nin tek değişikliğinde hewitt, 2 basamak yükselerek tekrar ilk 20'de yer aldı. 2009 yılına 70 numarada başlayan hewitt, şubat ayında 107 numaraya kadar düşmüştü. mayıs 2008'den bu yana ilk defa tekrar ilk 20'de.
mikhail youzhny kremlin cup şampiyonluğu ile birlikte 5 basamak birden yükselerek 25 numaraya yerleşti.
geçen haftanın başarılı isimlerinden marcos baghdatis, stockholm şampiyonluğu ile 250 puan kazandı ve 25 basamak birden yükselerek 41 numarada yer aldı. aynı şekilde baghdatis'in finaldeki rakibi olivier rochus'da 25 basamak yükselerek 62 numara oldu. bu da sezonun nispeten ölü bir döneminde turnuva kazanmanın avantajı işte.

kadınlarda değişiklik en baştan başladı. serena ve safina bir kez daha yer değiştirdiler, safina birinci, serena ikinci oldu.
wozniacki iki basamak yükselerek 4 numara olurken kariyer rekoruna ulaşmış oldu.
aynı şekilde azarenka da 2 basamak yükselip 6 numara olurken kariyer rekorunu geliştirmiş oldu.
venus williams son zamanlardaki engin başarıları(!) ile 3 basamak gerileyerek 7 numara oldu.
jankovic 1 basamak yükselerek 8 numara olurken doha'ya son bileti kapmıştı.
zvonareva kremlin'de kendi evinde erken elenerek 2 basamak geriledi ve 9 numara oldu.
ortalarda görünmeyen ve haftalar önce sezonunu kapattığını açıklayan eski 1 numara ana ivanovic, 8 basamak birden gerileyerek 22 numara olurken 2006'dan bu yana ilk defa ilk 20 dışında kalmış oldu.
geçen haftanın flaş isimlerinden lüksemburg şampiyonu timea bacsinszky 70 numaradan 55 numaraya yükselirken, kremlin cup finalisti olga govortsova da 67 numaradan 53 numaraya yükseldi.

kadınlar sıralamasının bu denli değişken olması, hangi açıdan dikkate alınmalı karar veremedim. turun kalitesizliğinin göstergesi olması mı, yer değiştirmelerin getirdiği heyecan mı?

siz ne dersiniz?

2 yorum:

ego dedi ki...

Bence son birkaç senedir bayan tenisinde kalite açısından bir düşüş yaşanıyor. Bunu İstanbul Cup'da açıkça gördük. 1.5 sene eline raket almamış bir tenisçi çıkıp hem kondüsyonuyla hem de oyunuyla amerika açığı alabiliyor.

aliye dedi ki...

kesinlikle öyle. kadınlar tenisi, erkekler tenisinin popülaritesinin çok uzağında kaldı. kesinlikle yeni yeteneklere ihtiyaç var.