19 Ekim 2009 Pazartesi

kremlin cup

bu hafta moskova'da kadın ve erkeklerin birlikte yer aldıkları 250 puanlık Kremlin Cup oynanıyor. toplam para ödülü 2 milyon dolar.

bu yıl geçen yılların aksine pek de popüler değil kremlin cup, katılan oyuncular açısından. erkeklerde 1 numaralı seribaşı geçen haftanın şangay şampiyonu nikolay davydenko. yorucu asya turundan sonra birçok oyuncu rağbet etmedi bu 250 puanlık turnuvaya.

kadınlarda ise turnuvanın önemi biraz daha fazla. önümüzdeki hafta doha'da başlayacak olan sezon sonu turnuvasına katılacak 8.oyuncu hala belli değil. bu hafta moskova'da mücadele edecek olan üç oyuncudan (jankovic, zvonareva ve radwanska) bir tanesi, moskova'da göstereceği performansa göre hak kazanacak doha'ya gitmeye. jankovic ve zvonareva radwanska'ya göre daha şanslı durumda. her ikisi de çeyrek final öncesinde elenirse jankovic, çeyrek finalden sonra ve aynı turda elenirlerse zvonareva, çeyrek finalden sonra farklı turlarda elenirlerse kim daha ileriye giderse o gidecek doha'ya. radwanska ise hem şampiyon olacak, hem de jankovic ve zvonareva'nın finalden önce elenmesi için dua edecek ki, doha'ya gidebilsin. lafın kısası kremlin cup, kadınlarda son dananın kuyruğunu koparacak olan turnuva.önümüzdeki hafta doha'da olacak olan oyuncular katılmadılar turnuvaya. bunların içinde kendi ülkelerindeki turnuvayı es geçmeyi tercih eden ruslar da var: safina, dementieva, kuznetsova. tamam doha'ya hazırlanıyorlar falan ama yine de evsahibi oldukları turnuvada yer almalarını beklemiştir hemşehrileri..

rusların davis cup'tan milli kahramanı marat safin orda mesela. onun da şanssızlığı ilk turda bula bula davydenko'yu bulmuş olması. güzel bir maç olacağı kesin ama emekliliğe doğru geri sayıma başlamış olan safin'in çok da fazla şansı yok gibi. hele de davydenko geçen hafta şangay'da oynadığı gibi oynarsa, safin'i geçmekle kalmayıp, turnuvayı da rahatlıkla kazanacaktır.

Hiç yorum yok: