2 Ekim 2009 Cuma

longest rally in tennis

ilk okuduğumda inanamadım doğrusu. sonra biraz araştırdım ki, hakkaten öyleymiş. tenis tarihinin en uzun rallisi 643 vuruşmuş ve 29 dakika sürmüş. düşünün set değil, oyun değil, sadece bir sayı ve 29 dakika !!!

bu tarihe geçen rallinin kahramanları vicki nelson ve jean hepner isimli iki kadın tenisçi. vicki nelson 1962 doğumlu ve 93 numara, jean hepner ise 1958 doğumlu 172 numara, her ikisi de amerikalı. maç 24 eylül 1984 tarihinde richmond'da 50.000$ ödüllü bir turnuvada oynanmış. ilk seti nelson 6-4 kazanmış. ikinci set tiebreak'e gitmiş. tiebreak'te durum 11-10 ve hepner için set sayısı iken bu meşhur ralli oynanmış ve sayıyı nelson kazanmış. 29 dakika süren bu sayıdan sonra ayağına kramp giren nelson, hakemin uyarısıyla maça devam etmek durumunda kalmış ve iki sayı sonra tiebreak ve dolayısıyla da seti ve maçı kazanmış.

bu maç aynı zamanda 6 saat 31 dakika ile en uzun süren maç olma rekorunu elinde tuttu 20 yıl boyunca. 2004 yılında roland garros'ta arnoud clement ve fabrice santoro arasında oynanan ve fabrice santoro'nun kazandığı 6 saat 33 dakikalık maça kadar. clement-santoro maçı aynı gün içinde tamamlanamamış ve maçın 1 saat 55 dakikalık bölümü ertesi gün oynanabilmişti. bu sebeple nelson-hepner maçı aynı gün içerisinde tamamlanan en uzun süreli maç olma rekorunu hala koruyor.

bu tarihi maçı kazanan nelson bir sonraki turda yenilmiş tabii ki. kazandığı para ödülü 775$. turnuva masraflarını azaltmak için turnuva esnasında yerel bir ailenin yanında kalan hepner ise 475$ almış ödül olarak. şimdiki para ödülleriyle karşılaştırılınca, zamane tenisçileri bu paraya değil en uzun ralliyi oynamak, ısınma turuna bile çıkmazlar herhalde.

gelelim yazının can alıcı noktasına: hepner adına set puanı olan bu ralli sonunda kazanan taraf hepner olsaydı ve maç 3.sete uzasaydı eğer, bu garibanlar daha ne kadar kortta kalırlardı dersiniz...


vicki nelson


jean hepner

2 yorum:

YUNUS DİLBER dedi ki...

Bunu ben de okumuştum Wikipedia'da ve ilk okuduğumda ben de inanamamıştım.Ama benim aklımı kurcalayan en önemli nokta hakemin acınası hali.İnsanın boynu ağrır ya kafayı bir sağa bir sola çevire çevire...:D:D:D

aliye dedi ki...

öyle gerçekten :)
çizgi hakemlerinin hali de içler acısı..29 dakika boyunca bir çizgiye bakmak çok zor olsa gerek. zaten nelson maç bittikten sonra çizgi hakemlerinden özür dilemiş..