15 Ekim 2009 Perşembe

safin'den inciler...marat safin dün şangay'da ikinci turda tomas berdych ile oynamış ve maçı 36 64 64 kaybetmişti. maçtan sonra yaptığı konuşmada hem berdych hem de roddick hakkında konuşan safin, berdych'i maçta sakatlanmış numarası yapıp sonra da sapasağlammış gibi oynamakla suçladı. roddick'i ise tur takviminin uzun olması konusunda bu hafta başında yaptığı sitemlerden dolayı.

fazla ayrıntıya girmeden ve de tercüme yapmadan safin'in sözlerini aynen alıyorum:

berdych'e;

“Just come on; just grow up a little bit; 26 years old; just deal with that...If you’re losing, just be a man; be a man and lose as a man.“

“Don’t pretend that you are injured and then you start running around and start to hit winners and then all of a sudden you pull the hands up in the air after winning the match?“

“So then of course the guy will say: ‘No, I’ve been injured but then I felt a little bit better’.“

“Of course he will find 10,000 excuses. Still, it’s not enough. You’re playing or you’re not playing. If you’re playing, so just shut up and play.”

(maçtan sonra safin'in berdych ile tokalaşmadığını belirtmek isterim.)

roddick'e;

“In 2004 we had this discussion in Olympic Games with Roddick about it and they were blaming me that I’m playing too much.”

“And I was saying that the season is too long. We should make it shorter. And the guys, they jumped on me, like I was the one who was wrong.“

“So look at all of them—everybody is falling apart. Everybody is getting injured left and right, and everybody is complaining the season is long. It takes six years to realise that something is wrong?“

“They just have to deal with that, not when they are 21 and ambitious and want to make money. They have to think a little bit with their brains and to make the career a little bit longer.”

safin'in incilerine yanıt gelir mi merakla bekliyorum..

2 yorum:

Ezgi dedi ki...

Giderayak çenesi baya açıldı; önce Serena, şimdi de Berdych ve Roddick nasibini almış. :)

Sakatım diyen rakibin tazı gibi koşması durumu eminim fazlasıyla sinir edicidir ama ben Berdych'in numara yaptığını düşünmedim açıkçası izlerken.

aliye dedi ki...

ben yorum yapmak istemedim doğrusu, işin gerçeğini sadece berdych bilebilir. giderayak pervasızca konuşmak daha kolay olsa gerek ama yine de çok çok fazla cesur konuşmuş safin. her haliyle sıradışı bir kişilik :)