18 Kasım 2009 Çarşamba

tennis masters cup

atp sezon sonu turnuvasının merakla beklenen round robin grupları bugün belli oldu :

Grup A
Roger Federer(1)
Andy Murray(4)
Juan Martin Del Potro(5)
Fernando Verdasco(7)

Grup B
Rafael Nadal(2)
Novak Djokovic(3)
Nikolay Davydenko(6)
Robin Soderling(8)

Oyuncuların son dönemdeki performansları gözönüne alındığında, A grubunun daha zorlu bir grup olduğu aşikar.

Bu yıl federer ve murray arasındaki maçlarda 2-1 murray üstünlüğü var. zaten ikili arasında bugüne dek oynanan tüm maçlarda da 6-3 murray önde. amerika açık'ta marin cilic'e yenildikten sonra sakatlığı nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kalan murray, geçen hafta paris masters'da gördüğümüz gibi %100 performansına ulaşabilmiş değil. ulaşmış olsa bile defansif ağırlıklı bir baseline oyuncusu olduğu için, federer'in de açıkça ifade ettiği gibi aralarında oynanan maçlarda insiyatifi elinde tutması pek mümkün değil. eğer federer istediği ofansif oyunu oynayabilirse, murray'i yenmeyi başaracaktır.

A grubunun önemli eşleşmelerinden birisi de federer-del potro maçı olacak. amerika açık finalinde del potro'ya yenilerek 16.grand slam şampiyonluğunu kaçıran federer, o maçtan sonra ilk defa oynayacağı del potro'dan rövanşı almak isteyecektir. del potro'nun kazandığı bu ilk slam şampiyonluğundan sonraki performansı ortada. yaşadığı sakatlık problemi de cabası. geçen hafta paris masters'da stepanek maçında, daha 4 oyun oynanmışken maçtan çekilmişti. geçen yıl ilk sezon sonu turnuvasından tek galibiyetle ayrılmıştı. bu sene yarı finale çıkabilmesi için daha fazlasını yapmak zorunda.

A grubundan yarı finale çıkacak isimlerin federer ve del potro -murray maçının galibinin olacağını düşünüyorum.

B grubu daha kolay gibi görünmesine rağmen ilginç eşleşmelere sahne olacak. en önemlisi tabii ki nadal - soderling maçı. bu ikilinin mayıs ayında roland garros'taki maçlarında gülen taraf soderling olmuş ve bu galibiyet için yüzyılın sürprizi benzetmeleri yapılmıştı. o günden bu yana ilginç bir şekilde ortak katıldıkları turnuvalarda, tam da birbirlerine karşı mücadele edecekleri turlara gelinirken ya birisi, ya da her ikisi birden elenmiş ve beklenen buluşma bir türlü gerçekleşememişti. her ikisinin de sakatlık problemlerinin olduğunu biliyoruz. olası bir çekilme olmadıkça, artık bu maçı oynamak zorundalar.

bu grupta bir diğer merak konusu da davydenko'nun neler yapacağı. ekim ayında şangay masters'da olağanüstü performans sergileyen davydenko, hem nadal hem de djokovic'i yenerek şampiyon olmuştu. şimdi her ikisiyle birlikte aynı grupta. djokovic, şu an atp'de en formda olan oyuncu. davydenko'nun djokovic'i bir kez daha yenmesi pek olası görünmüyor. nadal'la maçı ise nadal'ın performansına bağlı.

bu gruptan yarı finale çıkacak isimlerin ND'ler olacağını tahmin ediyorum.

yılın bu son heyecanı pazar günü londra'da O2 arenada başlayacak. her round robin maçı galibiyeti oyunculara 200 puan ve 120.000$ kazandıracak. yarı final galibiyeti 400 puan ve 380.000$ ve şampiyonluk 500 puan ve 770.000$ demek. tüm maçlarını kazanarak şampiyon olan bir oyuncu 1500 puan ve 1.630.000$ kazanacak. bu rakam slam şampiyonluğuna eşit nerdeyse.

Hiç yorum yok: