1 Aralık 2009 Salı

davis cup final..

bir önceki yazımda davis cup'ı unutup 2010'a kadar maç yok demiştim. şimdi bu hatayı telafi edecek bir yazı yazmak şart oldu :)

2009 yılı davis cup finali 4-6 aralık tarihinde ispanya ve çek cumhuriyeti arasında oynanacak. final maçları barcelona'da, ispanyolların favorisi toprak kortta yapılacak.

takımlar;

bu yıl ispanya'nın yedinci finali olacak. 2000, 2004 ve 2008 yıllarında şampiyon oldular. geçen yıl finalde arjantin'i yendiler. bu defa dört yıllık ara kuralını bozmak ve 1998 yılında isveç'ten bu yana üstüste şampiyon olan ilk takım olmak istiyorlar.

çek cumhuriyetinin ise ikinci finali. 1980 yılında ivan lendl'lı kadrolarıyla ilk defa finale çıkmışlar ve finalde italya'yı yenerek şampiyon olmuşlardı.

ispanya ve çek cumhuriyeti bugüne kadar 5 kez karşılaştılar, 3-2 ispanya üstünlüğü sözkonusu. aralarındaki son mücadelede ispanya, çek cumhuriyetini 2004 yılında kendi evinde ilk tur karşılaşmasında 3-2 yenmişti.

ispanya'nın en önemli kozu rafael nadal, 2004 yılında çek cumhuriyeti ile son karşılaşmalarında da takımdaydı. jiri novak'a karşı tekler maçını ve robredo ile birlikte novak/stepanek ikilisine karşı çiftler maçını kaybetmişti. ardından robredo ve lopez'in stepanek ve berdych'e karşı tekler maçlarını kazanmalarıyla durum 2-2 olmuş ve final maçında nadal stepanek'i yenerek takımını 3-2 galibiyete taşımıştı. o yıl ispanya şampiyon olmuştu.

takımın ikinci önemli kozu verdasco, geçen yıl finalde arjantin'e karşı jose acasuso ile 5 setlik kritik bir maç yapmış ve üçüncü galibiyeti alarak takımını 3-1 skorla şampiyonluğa taşıyan isim olmuştu.

çek cumhuriyetinde ise takımı sırtlayan iki tecrübeli oyuncu var: stepanek ve berdych. her ikisi de teklerde başarılı oldukları gibi çiftler maçlarında da önemli başarıları var. berdych oynadığı çiftler maçlarında hiç yenilmemiş, 8-0. stepanek ise çiftler maçlarında 7-1 galibiyet istatistiğine sahip.

final maçında ülkeler sıralamasında bir numarada yer alan ispanya ile dört numarada yer alan çek cumhuriyeti'nin mücadelesine tanıklık edeceğiz. nadal'ın performansının sonuç üzerinde etkili olacağı kesin. geçen yıl sakatlığı nedeniyle finalde oynayamayan nadal, bu sene final maçına çok önem veriyor. son dönemde %100 performansında olamasa da, şampiyonluk için elinden geleni yapacaktır. son olarak nadal'ın sözleriyle noktayı koyuyorum.

“It was against the Czechs that I played my first time in Davis Cup so to play against the Czechs at home is going to be special. They have a very good team, good doubles, very good two singles. Every point is going to be very difficult.”

Hiç yorum yok: