23 Kasım 2009 Pazartesi

federer ipten döndü..

erkekler sezon sonu turnuvası ilk gün akşam seansında roger federer ve fernando verdasco, A grubunun ikinci maçı için korttaydılar. federer, çok da alışılmadık bir şekilde maça servisini kırdırarak başladı. verdasco bir daha servis kıramadı ama bu avantajını setin sonuna kadar korudu, hem de federer'e servis kırma şansı bile vermeden. böylece ilk set sona erdiğinde skor tabelası, seti 6-4 verdasco'nun kazandığını gösteriyordu.

ikinci sette federer biraz daha hareketlenmişti ama hala ortada bir oyun oynanıyordu. her iki tenisçi de kendi servis oyunlarında çok üstün ancak return'lerde zayıftı. böylece durum 5-5 oldu. servis sırası federer'deydi. yanılmıyorsam sette ilk defa bu oyunda 40-40 berabere durumuna gelindi. yani verdasco maç için servis atmaktan sadece 2 puan uzaklıkta oldu birkaç kez. ama federer servis oyununu kazanmayı başararak durumu 6-5 yaptı. ardından verdasco'nun servisinde ikinci setteki ilk servis kırma puanı oynandı ve federer aynı zamanda set sayısı anlamına gelen bu puanı kazanarak hem maçta elde ettiği ilk servis kırma puanında başarılı oldu, hem de 2.seti kazanmış oldu.

final setinde ise düşen bir verdasco ile yükselen bir federer vardı kortta. verdasco ikinci seti kaybetmiş olmanın yükünü taşıyamadı. ikinci seti kazanarak güven tazeleyen federer ise kendine geldi ve standartlarına uygun bir oyun oynamaya başladı. bunun sonucunda çok geçmeden skor 5-0 olmuştu bile. ardından servisini kazanan verdasco bagel'den kurtulurken, seti 6-1 kaybetmekten kurtulamadı ve kazanan taraf federer oldu.

federer'in amerika açık'tan sonra verdiği dinlenme molası pek yaramamış kendisine. asya turnuvalarından çekildikten sonra çıktığı ilk turnuva basel'de, son üç yılın şampiyonu olduğu kendi evindeki bu turnuvada, finalde djokovic'e yenildi. ardından paris masters'da, daha ilk maçında julien benneteau'ya yenilerek elendi. ardından londra'ya geldi ve yine ilk maçında yenilgiye ramak kalmışken maçı çevirdi. karşısında murray veya del potro olsaydı, bu kadar şanslı olamayabilirdi. daha önce 4 kez kazandığı, 5 kez final oynadığı bu turnuvada, bundan sonraki maçlarda bu performansı yeterli olmayacaktır yarı finale çıkabilmesi için. agresif bir oyun oynaması ve güvensiz vuruşlar yapmaması şart.

bu galibiyetle federer, sezon sonu turnuvalarındaki başarısını 28-5 yaptı. ayrıca bu sezon 60 galibiyet sınırını aşan dördüncü oyuncu oldu. bu sıralamada başı 76 galibiyetle djokovic çekiyor. ardından 65 galibiyetle murray ve 64 galibiyetle nadal geliyor.

federer'in sezon sonu turnuvalarında gruptan çıkamadığı ilk ve tek yıl 2008 yılıydı. geçen yıl şangay'da grup maçlarında andy murray ve gilles simon'a kaybeden federer turnuvayı tek galibiyetle noktalamıştı.

Hiç yorum yok: