28 Kasım 2009 Cumartesi

federer out..

bugün bu başlığı atacağımı hiç düşünmüyordum doğrusu. sezon sonu turnuvası ilk yarı final maçında nikolay davydenko roger federer'i 62 46 75 yenerek üstüste ikinci yılda finalist oldu.

federer ve davydenko daha önce 12 kere karşılaşmışlar ve hepsini federer kazanmıştı. üstelik davydenko bu maçlarda sadece 4 set kazanabilmişti. federer'in kariyerinde düşüşe geçtiği 2008 yılında, uzun galibiyet serilerinden sonra ilk defa yenildiği tenisçiler olmuştu, roddick ve blake gibi. davydenko ise ancak bu turnuvada gerçekleştirebildi bunu.federer turnuvada oynadığı ilk üç maçında olduğu gibi ilk seti kaybederek başladı maça. ikinci sette biraz toparlanıp servis kırmayı başardı ve seti kazandı. üçüncü sette her iki oyuncu da birer kez servis kırma puanı elde ettiler. değerlendirebilen taraf davydenko oldu ve maçı kazandı.


federer'in kaybettiği setlerde ikinci servis puan yüzdesi çok düşüktü. maç boyunca üç de çift hata yaptı. son zamanlarda çift hatalarını görmeye alıştık zaten. filede ise standardının çok altındaydı. turnuvanın başından beri çok basit puanlar kaybetti filede. bunların bir kısmı smaç vurup rahatlıkla alabileceği puanlardı ama slice voleyle filenin dibine bırakmayı tercih etti ve hata yaptı. federer bunu hep yapıyor, rakibinin yetişmesi mümkün olmayan topları yavaşça bırakıyor. tenis sporunun etiğinde var bu zaten. ama eğer burda hata yaparsa aklı o sayıya takılı kalıyor ve ardından bir süre saçma hatalar yapıyor. bugün maçta gördük yine bu durumu. davydenko ise soderling maçında olduğu gibi çok iyi oynadı. her iki maçta da ikinci seti kaybettikten sonra soğukkanlı bir üçüncü set oynayarak kazandı maçı. özellikle üçüncü sette federer'in servisini kırıp 6-5 öne geçtikten sonra maç için servis kullanırken, federer'in elde ettiği servis kırma puanına engel olmak çok kolay değildi mental açıdan. çok sağlam durdu bu puanda ve federer'in servis kırmasına engel oldu. kritik puanlardaki başarısıyla meşhur olan davydenko'ydu sanki. davydenko oynadığı oyunla bu maçı kazanmayı haketti ve finaldeki rakibi kim olursa olsun turnuvayı kazanabileceğini gösterdi.

davydenko için artık yapılması gereken, günün ikinci maçında belli olacak olan rakibini beklemek.

Hiç yorum yok: