26 Kasım 2009 Perşembe

kaybedeni olmayan maç..

bu akşam öyle bir maç oynandı ki, inanılmaz. zor olacak ama anlatmaya çalışayım:ilk sette, son iki maçta görmeye alıştığımız gibi yine federer yoktu kortta. del potro iki kere servis kırarak 6-2 kazandı seti.

yine alıştığımız üzere, ikinci setin ortalarına doğru açıldı federer. en azından servis oyunlarında daha iyiydi. del potro setin başlarında yakaladığı servis kırma şansını değerlendiremeyince set tiebreak'e gitti. del potro nette yaptığı bir basit hata sonrası sanırım konsantrasyon sorunu yaşadı ve avantajlı olduğu tiebreak'i federer'e hediye etti. del potro 2. seti kazansaydı federer elenmiş olacaktı.


ikinci seti kazanan federer üçüncü sete güven tazeleyerek başladı. ben o sırada federer-del potro-murray üçlüsünün oyun sayılarını hesaplamakla meşguldüm. federer ikinci seti kazandığında garantilemişti yarı finali. son seti 6-0 bile kaybetse yine de yarı finale çıkıyordu. o andan itibaren hesaplar del potro ve murray için yapılmaya başlandı. üçüncü set üzerinden ihtimaller şöyleydi:

federer kazanırsa federer ve murray

federer <=3 oyun alarak kaybederse federer ve del potro

federer >3 oyun alarak kaybederse federer ve murray yarı finale çıkacaktı.

bu arada sette durum 4-3 del potro olmuştu. federer servis kullanacağı oyunu alırsa del potro'nun şansı kalmıyordu. işte tam bu oyunda del potro servis kırmayı başardı. ardından kendi servisini de alarak seti 6-3 ve maçı 2-1 kazandı. böylece federer grup birincisi, del potro grup ikincisi olarak yarı finale çıktılar.


şimdi düşünüyorum da çaktırmadan aralarında bir anlaşma yapıp murray'i safdışı mı bıraktılar acaba? 2. setteki tiebreak'i del potro federer'e ve 3. setin 8. oyununu federer del potro'ya hediye etmiş gibi duruyor resmen. ilki olmasa federer, ikincisi olmasa del potro elenecekti. böylece kardeş kardeş yarı finale çıktılar. olan murray'e oldu.

her ne olduysa oldu, çok güzel oldu. ilk defa federer'in kaybettiği bir maça üzülmedim ben de:)

sonuçta oluşan rakamlar da şöyle:

kazanılan set sayısı / kaybedilen set sayısı:
federer 5/4
del potro 5/4
murray 5/4

kazanılan oyun sayısı / oynanan toplam oyun sayısı
federer 44/84 (0,524)
del potro 45/88 (0,511)
murray 44/87 (0,505)

murray eğer bir oyun fazla kazanmış olsa veya del potro 1 oyun fazla kaybetse yarı finale çıkan isim murray olacaktı. inanılmaz...bu hakikaten çok ağır murray için, şanssızlığın da bu kadarı..

şu an itibariyle 3 yarı finalist belirlenmiş durumda. son yarı finalist djokovic veya davydenko olacak ve yarın oynanacak nadal/djokovic ve soderling/davydenko maçlarından sonra belli olacak.

benim dileğim b grubundan kim gelirse gelsin finali federer ve del potro'nun oynaması. bugünkü kardeş payı maçtan sonra asıl hesaplaşma orda olacak gibi görünüyor.

not : maçın başından ikinci setin sonuna kadar federer'in zaten yarı finale çıkmış olduğunu, yarı finale çıkacak ikinci ismin del potro 2-0 kazanırsa del potro, 2-1 kazanırsa murray olacağını söyleyip duran, ardından federer ikinci seti kazanınca del potro'nun artık elendiğini ve üçüncü sette prestij mücadelesi yaptığını ifade eden, maç bittiğinde ise federer ve murray'nin yarı finalist olduğunu ilan eden dspor yorumcusunu şiddetle kınıyorum.

2 yorum:

angile dedi ki...

eğer federer del potro ya kendi servis oyununu hediye etmediyse bile, tenisin kaliteli ve cesurca oynanmasını isteyen tenis meleklerinin bize birkaç güzel maç daha hediye ettiği kesin.. aman allahım nadal ve murray siz bir turnuva, bu turnuva bir kenara yazılmalı, ne güzel, ne güzel..

aliye dedi ki...

ihtimali en az olan durum gerçekleşti. gerçekten de mucize gibi.
murray'nin psikolojisini düşünemiyorum!!uzun süre kendine gelemez.