29 Kasım 2009 Pazar

küçük büyük adam..


kolya'nın bugüne kadar kazanılmış 18 şampiyonluğu vardı. bunlardan en önemlileri paris, miami ve shangai masters turnuvalarıydı. oynadığı finallere bakarsak en önemlisi geçen seneki WTF finaliydi. yani zamanında 3 numaraya kadar yükselmiş ve şu an 28 yaşında olan bu oyuncunun kariyerinde ne grand slam şampiyonluğu var, ne de oynadığı bir slam finali. işte bugün kolya'nın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. hala grand slam kazanmış değil, ama ona yakın bir başarı elde etti ve geçen yıl finalde kaçırdığı yılsonu turnuvası şampiyonluğunu bu yıl kazandı.

bugün final maçında korttaki oyuncular; son grup maçında federer'i ve yarı finalde soderling'i yenen del potro ile, son grup maçında soderling'i ve yarı finalde federer'i yenen davydenko idi. her ikisi de üç setlik yorucu yarı final maçlarının ardından grup birincilerini eleyerek gelmişlerdi finale. davydenko 28 yaşında ve 1.78 boyunda, del potro ise 21 yaşında ve 1.98 boyundaydı.

final maçı 1 saat 24 dakikada tamamlandı ve 63 64 davydenko'nun galibiyetiyle sonuçlandı. davydenko her sette birer kere olmak üzere iki kere servis kırdı, del potro ise hiç servis kıramadı. davydenko dün federer'i yendiği yarı final maçından sonra hayatının en önemli galibiyetini kazandığını söylemişti. düne kadar ilk onda yer alan federer hariç bütün oyunculara karşı galibiyeti bulunan kolya, dün aldığı galibiyetle seriyi tamamlamış ve artık yenemeyeceği hiçbir oyuncu olmadığını söylemişti. işte bu güvenle final maçına çıkan davydenko'nun, del potro'yu iki sette yenerek şampiyon olması hiç şaşırtıcı değil.

her iki oyuncuyu da severim. kim kazansa üzülmeyecektim ama kolya'nın kazanması biraz daha mutlu etti. çünkü artık kariyerinin sonlarına yaklaşıyor. önemli başarıları olmadan tenisi bırakması yazık olurdu. del potro'nun önünde daha çok yıllar ve fırsatlar var önemli başarılar elde edebilmesi için.

davydenko daha önce basın toplantısında hiçbir zaman rusya'nın bir numaralı oyuncusu olamayacağını, yevgeny kafelnikov ve marat safin'in ardından ancak üçüncülüğü alabileceğini söylemişti. bugün en azından onların başaramadığını başardı ve 1970 yılından bu yana bir rusun kazanamadığı sezon sonu turnuvasını kazandı. belki bu onun popularitesini arttıracaktır. kafelnikov 1997'de final oynamış ancak sampras'a yenilmişti.

davydenko geçen yıl round robin'de 63 62 yendiği del potro'yu bu yıl finalde yine iki sette yenerek birebirde durumu 3-1 yaptı. geçen yıl finalde kaybeden davydenko 800 puan kazanmıştı, bu yıl 1300 puan kazandı ve 2009 yılı sıralamasında andy roddick'in önüne geçerek 6 numaraya yerleşti. bu şampiyonluğun maddi kazancı ise 1.510.000$ oldu davydenko için.

davydenko şampiyonluğa giden yolda 2009 yılı grand slam şampiyonlarının hepsini yendi. grup maçlarında nadal'ı, yarı finalde federer'i ve finalde del potro'yu. bi grand slam kazanmış kadar oldu artık :)

küçük adama büyük, büyük adama küçük ödül

bugün final maçıyla birlikte artık sezon sona erdi, tenisçiler tatile çıktılar. 2010 yılına kadar maç heyecanı yaşayamayacağız.

3 yorum:

Russell dedi ki...

davis cup? :)

aliye dedi ki...

doğru, onu unutmuşum :)
sezon benim için de fazla uzun galiba, dinlenmem lazım :)

Russell dedi ki...

aksine, keşke hiç ara olmadan devam etse diyorum ben de.. sürekli izlerim, sorun değil.. tabii oyuncular açısından baktığımda daha da kısa olmalı diyorum.. :)