11 Kasım 2009 Çarşamba

What do you think of Kim Clijsters' comeback?


wta oyuncularına sorulmuş, onlar da cevaplamış..
(wta tour internet sitesinden alınmıştır)

Patty Schnyder: "I think it's great. Her career before was way too short. She's a champion. She has a great character. It's cool to have her back."

Ana Ivanovic: "I have always gotten on very well with Kim. She's a great player and I hope to have the opportunity to compete against her again."

Nadia Petrova: "It's great for tennis. A lot of people missed her and her game. She was always such a positive person and did so many good things for the Tour. It's great to see her back after having a kid. She's enjoying it too."

Michaella Krajicek: "I think it's great for women's tennis. It was an honor for me to be the first player to play her in singles in her comeback, at an exhibition at the Ordina Open this year."

Marion Bartoli: "I had spoken with her former coach at the Australian Open. He told me she missed the competition and wanted to come back. It's great. Obviously she had achieved so much before she retired, and now she has already done big things again. It's great for the women's game to see her back. She'll be back in the Top 10 again very soon."

Liezel Huber: "I'm so happy. I love her and she's great for the game."

Vera Zvonareva: "It's great! She's one of the crowd's favorites all around the world. She brings a lot to women's tennis."

Cara Black: "It's great for tennis. We're really looking forward to having her back on the road with us. She's such a lovely girl and her little girl is so cute."

Sabine Lisicki: "I always liked watching her play. It's always fun to watch her. It's great for the game she's back now."

Bethanie Mattek-Sands: "Awesome. She was really well-liked on Tour. She went out on top, and it'll be interesting to see if she can get back to No.1."

Aleksandra Wozniak: "I think she wants to challenge herself to get back to the top and still has the hunger to play professional tennis."

Dominika Cibulkova: "I was kind of surprised because it must be hard to come back after having a baby, but she looks really fit and motivated. When I first started playing on the Tour she had just left. I met her once or twice but didn't really know her that well... it'll be nice to get to know her now."

Caroline Wozniacki: "I was a bit surprised when I first heard, but I knew if she felt she could do it, she would. And she has done amazing since coming back. I'm really happy she's back. She's a great player with a great personality."

cevaplara bakılırsa, kim'in dönüşünden dolayı hemen hepsi çok memnun. biz izleyicilerin çok mutlu olduğu kesin ama rakipleri neden mutlu olmuş bu kadar acaba...

4 yorum:

Mehmet Yıldırım dedi ki...

Bence sevinmemişlerdir. Sonuçta önemli ve güçlü bir rakip geriye dönüyor. Sadece formaliteden sevindiklerini düşünüyorum. Sanırım çevreye cici görünme çabası içindeler :) Ve umuyorum ki sevinmeleri gerçekçidir. Umarım :)

aliye dedi ki...

samimi olduklarını düşünmüyorum.

Ezgi dedi ki...

Ben de samimi olduklarını düşünmüyorum. Böyle bir soru sorulunca övgü dolu sözler söyleme gereği duymuşlardır. Seneye aynı şeyleri Henin için de duyarız eminim..

Mehmet Yıldırım dedi ki...

Haklısın Ezgi. Her zaman her sporda böyle olmuştur. Rakibe saygı göstermek için medyayı çok rahat kullanıyorlar. Örneğin ben sanmıyorum ki Nadal gerçekten Fedex'i sevsin. Ya da ben düşünmüyorum ki Aguero Ruiz için iyi şeyler söylesin. Örnekler çoğaltılabilir. Küçük taktik ayakları bunlar :)