23 Kasım 2009 Pazartesi

yine soderling...

londra'da ikinci gün ve beklenen buluşma. en son mayıs ayında roland garros dördüncü turunda karşı karşıya gelen rafael nadal ve robin soderling, tenis dünyasında yılın belki de en çok beklenen maçına çıktılar bugün. soderling, toprağın kralı nadal'ı toprak kortta yenerek, roland garros'un en büyük favorisini beşinci şampiyonluğundan etmişti mayısta paris'te. ondan beridir de ikilinin yapacağı yeni bir maç bekleniyordu merakla. soderling dünya bir numarasıyken yenmeyi başardığı nadal'ı, dünya iki numarasıyken de yenebilecek miydi? o günkü şans eseri kazanılmış bir galibiyet miydi? nadal roland garros'un acısını çıkartabilecek miydi? yoksa soderling nadal için bir belaya mı dönüşecekti?

maça hızlı başladı soderling. nadal'ın maçtaki ilk servisini kırarak kısa sürede durumu 3-0 yaptı. nadal kolay pes edecek gibi görünmüyordu, nitekim hemen yanıt verdi rakibine servis kırmada. oyunda ve skorda dengelenen sette 4-4'e gelindi. servis sırası soderling'deydi ve aldı servisini isveçli. durum 5-4 iken nadal servis atıyordu sette kalabilmek üzere. iyi de gitti aslında, 40-30 öne geçti servis oyununda. derken üstüste gelen birkaç hata ve birden soderling için servis kırma puanı oldu. bu aynı zamanda set sayısı demekti ve affetmedi soderling. 6-4


ikinci sete başlanırken üç setlik bir maç olacağını düşünenler çoğunluktaydı muhtemelen. ikinci sette de ilk sette olduğu gibi erken servis kırıldı. bu sefer önce nadal, sonra soderling. ardından karşılıklı kazanılan oyunlarla ilk sette olduğu gibi durum soderling lehine 5-4 oldu. bu defa rafa maçta kalmak için atıyordu servisini. yine ilk setteki senaryo.. 40-30 ve ardından yine rafa'dan hatalar ve soderling için maç sayısı. ilkini çevirdi nadal, ama ikincisine yetmedi gücü. 6-4


böylece üstüste ikinci galibiyetini aldı soderling rafa karşısında. önce nadal'ın favori kortunda, sonra da kendi favori kortunda. soderling bu yıl çok pahalıya maloldu nadal'a. önce roland garros hakimiyetine son verdi. şimdi de az da olsa hala varolan yılı bir numarada kapatabilme hayaline. ilk maçlar sonunda federer'le aralarındaki puan farkı 1145, nadal'ın bundan sonra kazanabileceği puan tüm maçlarını alsa 1300. dolayısıyla federer'in bir grup maçını daha kazanması yetecek yılı bir numarada tamamlayabilmesi için. ayrıca bugün kazansa 400. galibiyeti olacaktı nadal'ın.

sezon sonu turnuvası oynanmış üç maçıyla tam da tahmin ettiğim gibi gidiyor. henüz sürpriz yok benim için. günün ikinci maçı akşam seansında djokovic ve davydenko arasında oynanacak. bana göre b grubunun yarı final adayları. kim kazansa şaşırmam yani..

Hiç yorum yok: