25 Ocak 2010 Pazartesi

yine yeni yeniden federer & davydenko

avustralya açık'ta bugün oynanan maçlarla erkeklerde çeyrek finalistler belli oldu. günün son maçında federer evsahibi ve eski dünya bir numarası lleyton hewitt'i 62 63 64 yenmeyi başardı. federer büyük turnuvalarda hep olduğu gibi, turlar ilerledikçe oyun seviyesini yükseltmeye devam ediyor. bugün kortta son zamanlarda izlediğim en iyi, en agresif federer vardı. forehand'de zaten üst düzeydi ama özellikle backhand vuruşlarında da çok güçlü ve çok cesurdu. hewitt'i şaşırtan ve dengesini bozan backhand winner'lar izledik federer'den bol bol. hewitt ancak üçüncü setin sonlarına doğru oynanan oyuna denge getirmeye başladı ama bu da yeterli olmadı.


gelelim çeyrek finallere.. oynadıkları ve federer'in galip geldiği 12 maçtan sonra, son iki maçtır federer'i yenmeyi başaran davydenko, dördüncü turda fernando verdasco ile yaptığı beş setlik zorlu mücadeleden sonra federer'in rakibi oldu çeyrek finalde. her iki oyuncu için de zor bir maç olacak. bu bir grand slam turnuvası ve federer'in bu tür turnuvalarda nasıl bir konsantrasyonla oynadığını biliyoruz. üstelik bugün hewitt maçındaki performansı da çok üst düzeydi. head-to-head'de son dönemde patlak veren davydenko üstünlüğüne son vermek isteyecektir. biraz iddialı olacak ama ben federer'in 3 veya 4 sette kazanacağını düşünüyorum.

ikinci çeyrek final eşleşmesi djokovic/tsonga arasında oldu. çeyrek finale kadar güle oynaya nerdeyse terlemeden geldi djokovic. tsonga ise önce haas ile dört setlik, sonra da almagro ile beş setlik zor maçlardan geçip geldi buraya. 2008 finalinde de birbirlerine karşı oynayan bu ikiliden galip gelen taraf yine djokovic olur diyorum.

üçüncü çeyrek final eşleşmesi roddick/cilic arasında oldu. cilic çıkışını sürdürüyor ve sürdürecek bence. roddick, 2009 wimbledon finalindeki gibi bir oyun oynamazsa, yarı finale çıkan isim cilic olur.

son çeyrek final eşleşmesi de oldukça heyecan verici: nadal/murray. nadal turnuva başından beri iyi oynuyor. murray de sessiz sedasız ama iyi gidiyor. tahmin yapmak zor ama bu maç için benim favorim nadal. öyle olsun istiyorum açıkçası.

çeyrek finallerden roddick/cilic ve nadal/murray maçları salı gününün programına konulmuş. diğer iki maç da çarşamba günü oynanacaktır muhtemelen..

Hiç yorum yok: