2 Şubat 2010 Salı

avustralya açık sonrası inenler çıkanlar...

tabii ki nadal'la başlıyorum. rafa geçen yıl şampiyon olduğu avustralya açıkta bu yıl çeyrek finalde murray'ye yenilerek elendi. kaybettiği 1640 puan onun iki basamak birden gerileyerek dört numara olmasına sebep oldu. üstelik dizindeki sakatlığı yeniden nüksettiği için bir süre daha (en az dört hafta) puan kaybetmeye devam edecek gibi görünüyor. roland garros'ta onu ilk dört dışında görebiliriz.

bir numaradaki yerini koruyan federer'in ardından yeni iki numara, bir basamak yükselen djokovic oldu. federer'le aralarındaki puan farkı 3040. avustralya açık finalisti murray ise yeniden üç numara.

ilk onda yeri değişenlerden bir diğeri tsonga ondu, dokuz oldu. geçen yılın efsane yarı finalisti verdasco üç basamak gerileyip 12 numara olurken, yeni top ten 10 numaradaki marin cilic oldu.

milli gururumuz marsel ise en çok basamak atlayan oyunculardan birisi oldu. 17 basamak birden yükselerek kariyer rekoru olan 137 numaraya yerleşti. bu yıl ilk 100 hayal değil artık.

kadınlarda serena bir numaradaki yerini sağlamlaştırdı. safina ikinci sıradaki yerini korudu ama serena'yla arasındaki puan farkının 2700'lere gelmesine engel olamadı. wozniacki bir basamak yükselerek üç numarada kariyer rekorunu yaptı. venus bir basamak yükselip kuznetsova'nın ardında yer aldı ve ilk beşe geri döndü. azarenka, kankası wozniacki gibi bir basamak yükseldi ve altı numara oldu. henüz ikinci turda juju'ya yenilen elena iki basamak gerileyip yedi numara oldu. çeyrek finalde venus'ü yenmeyi başaran na li, yedi basamak birden yükselip on numara olurken, kariyerinde ilk defa top ten oyuncusu olmuş oldu.

avustralya'da final oynayıp 1200 puan kazanan juju ise, dönüşünden beri sadece iki turnuva oynadığı için sıralamada yer almadı. aldığı puanlarla ilk 50'ye girmeyi garantileyen juju'nun sıralamaya girebilmesi için bir turnuva daha oynaması gerekiyor.

Hiç yorum yok: