28 Kasım 2010 Pazar

son gülen..

erkekler tenis sezonu bugün oynanan rüya finalle sona erdi. final maçında nadal'ı 6-3 3-6 6-1 yenen federer şampiyon oldu.

hafta boyunca her ikisi de çok iyi maçlar çıkarmıştı. federer grup maçlarında ferrer, murray ve soderling'i yendikten sonra yarı finalde djokovic'i elemeyi başarmıştı. nadal ise grupta roddick, djokovic ve berdych'i yenmiş, yarı finalde de murray'i elemişti.

ilk sette fırtına gibi bir federer vardı kortta. hani iyi oynadığında bile federer'i durdurabilecek belki bir tek nadal var derdim eskiden ama artık kimse yokmuş diyorum. özellikle hiç alışık olmadığımız bir şekilde backhand'iyle, nadal'ın forehand'ine attığı çapraz toplardan çok winner üretti federer. nadal'ın forehand kanadından winner yapmak ne kadar zordur bilirsiniz. kendi servis oyunlarında sadece 3 puan kaybeden federer, ele geçirdiği servis kırma puanını kaçırmayınca ilk seti 6-3 aldı.

ikinci sette işler biraz değişti. nadal cephesinde ilk servislerin oyuna girme oranı yükselirken federer cephesinde ciddi bir düşüş oldu. nadal gibi bir oyuncuya karşı %25-30 gibi bir ilk servis yüzdesiyle servis kırdırmamak pek mümkün değildir. federer için de mümkün olmadı ve nadal servis kırarak ikinci seti aynı skorla 6-3 aldı.

üçüncü sette ilk servislerine ve backhand winner'larına yeniden kavuşan federer, ilk setteki oyununa yakın bir performans ortaya koydu. bu oyun karşısında direnci kırılan nadal rakibinin iki kere servisini kırmasına engel olamadı ve seti 6-1 kaybederek ilk kez yer aldığı sezon sonu final maçından mağlubiyetle ayrılmış oldu. federer ise altıncı finalinden beşinci kupasını çıkardı.

2010 yılına avustralya açık'ı kazanarak başlayan federer sonrasında büyük turnuvalarda mutlu sona ulaşamamıştı bir türlü. 1 numara olarak başladığı yıl içinde 3 numaraya kadar düşmüştü. bu şampiyonluk bu yüzden önemli federer için. dünyanın en iyi 8 tenisçisinin katıldığı bu turnuvada kendisi dışında ilk beşte yer alan tüm oyuncuları yenerek kazandı bu şampiyonluğu. başka bir deyişle aynı hafta içinde soderling, murray, djokovic ve nadal'ı yenmiş oldu. geçen yıl burada hiç maç kazanamayan nadal da 4 galibiyetle finale çıkarak 1000 puan kazanmış oldu.

2010 yılı için geriye bir tek davis cup finali kaldı. 2011'de neler olur, kimler neler yapar kestirmek zor. ama en azından federer'in eski formuna dönmesi ve nadal'ın sakatlığını atlatmış görünüyor oluşu gelecek yıl için tenis açısından umut vadediyor. zira bu iki adam olmazsa atp'nin wta'dan bir farkı kalmaz, tenisin de tadı tuzu olmaz. iyi ki varlar...

son olarak, tebrikler kırmızı :)

Hiç yorum yok: