9 Mayıs 2011 Pazartesi

bu yazıyı hakettin sen..


dört beş senedir tenis dünyasının tepesinde federer-nadal rekabeti yaşanır ve konuşulurken, bu rekabetin hep bir adım gerisinde kalmış figüran rollerinin adamı fakir ama gururlu bir genç vardı: novak djokovic.

ne yalan söyleyeyim, baştan beri pek ısınamadım ben kendisine. abileri başrolü oynarken, rol kapmaya çalışan biri gibi gördüm onu. evet yeteneği vardı ama zirvenin bir adım ötesinde kalacak bir oyuncuydu hep benim için. zirvenin sahipleri belliydi..

2011 yılıyla birlikte ne olduysa birşeyler oldu bu çocuğa, acaip oynamaya başladı. geldiğimiz şu gün itibariyle bu yıl oynadığı 32 maçın hepsini kazanarak müthiş bir istatistiğe imza attı. üstelik bu maçların 6 tanesini (3'ü federer ve 3'ü nadal olmak üzere) hani o hep gölgelerinde kaldığı oyunculara karşı kazandı. 2010 yılında 4 final oynayıp ikisini kazanırken, 2011'in henüz bahar günlerini yaşamaya çalıştığımız şu noktasına kadar 6 final oynayıp hepsini kazanmış durumda. üstelik bunların üçü masters, biri de grand slam..

benim bu çocuğa inançsızlığım bütün bu olağanüstü süreç boyunca da devam etti aslında. ben, çıktığı her maçın sonunda "bak işte gördün mü, buraya kadarmış, şimdi yine normaline döner" diyeceğimi düşünerek bekleşip dururken o kazanmaya devam etti. ben "şimdi yine güneş çarpar, midesi bozulur, başı döner, dizi sakatlanır" derken o aldığı galibiyetleri kafama kafama vurup bana ders vermeye devam etti.

elbette ki bu inanılmaz galibiyet serisi birgün sona erecek. hatta belki hiç olmadık birine yeniliverecek, tıpkı nadal'ın 2009 fransa açıkta soderling'e yenilmesi gibi. ama artık ben biliyorum ki "bak işte yenildi" demeyeceğim o gün. çünkü o beni de yendi.. djokovic artık bir figüran değil, başrolde. evet belki yenilecek ama sonrasında eski günlerine dönmeyecek. o bir "bir numara" namzeti artık. büyük ihtimalle de başaracak bunu. hatta belki çok yakın bir tarihte, önümüzdeki günlerde bir numara olacak. işte o zaman ben ve benim gibi ona inanmayanlara asıl golünü atmış olacak.

kaç senedir "favori tenisçiniz kim" diye sorulduğunda 100 kişiden 80 tanesi federer veya nadal derdi. bu ikilinin dominasyonunda geçen onca yıldan sonra, federer'in kariyerinin sonuna yaklaştığı, nadal'ın da eski gücünde olmadığı şu günlerde tura heyecan getirdi djokovic. iyi de oldu tabi.. ne şimdi ne de bir numara olmayı başardıktan sonra favori tenisçi sorusuna verilecek cevabım hala djokovic olmayacak ama şu da bir gerçek ki artık ona inanıyorum. ve elde ettiği başarıları takdir ediyorum.

aferin sana nole...

Hiç yorum yok: